Apple CarPlay

Co to jest Apple CarPlay?

Apple CarPlay to dodatkowy interfejs, który wyjątkowo upraszcza korzystanie z wielu funkcji podczas prowadzenia pojazdów. Dzięki prostemu i intuicyjnemu programowi CarPlay pozwala nam z łatwością korzystać z nawigacji, biblioteki muzycznej, czy też innych użytecznych aplikacji. Krótko mówiąc przenosi nasz telefon wprost na ekran samochodu.

Jak korzystać z Apple CarPlay? 

Obecnie występują dwa sposoby podłączenia się do interfejsu CarPlay. Pierwszy to klasyczne połączenie kablowe, łączymy nasz telefon razem z samochodem przez wtyczkę USB. Ostatnio Apple wprowadził kolejny sposób, tym razem możemy bezprzewodowo połączyć się z naszym telefonem. Sterować interfejsem możemy na trzy sposoby w zależności od tego w co wyposażony jest nasz samochód. Mowa tu o pokrętle, dotyku lub przyciskach na kierownicy. Istnieje również możliwość korzystania z CarPlay za pomocą Siri. Niestety musimy mieć na uwadze to, że obecnie asystent głosowy nie jest wspomagana przez język polski. 

Jakie marki samochodów wykorzystują CarPlay?

CarPlay pojawił się stosunkowo niedawno na rynku i prężnie się rozwija przez co jest wspierany przez wielu producentów samochodów. Zastosowanie znajdziemy więc w takich markach jak Skoda, Volkswagen, Mercedes, Audi. Lista jest długa i co jakiś czas dochodzą do niej kolejne modele aut. W większości samochodów opcja CarPlay nie znajduje się w zakresie standardowego wyposażenia i jest dodatkowo płatnym elementem, na który możemy się zdecydować podczas konfigurowania nowego samochodu.

CarPlay – podsumowanie

Apple CarPlay zdecydowanie jest ciekawym uproszczeniem podczas codziennej jazdy. Jest prosty w obsłudze, daje nam dostęp do najbardziej potrzebnych i najczęściej wybieranych aplikacji. Dzięki CarPlay możemy szybciej wybrać trasę, którą musimy pokonać, posłuchać ulubionej playlisty albo po prostu odsłuchać ostatniego SMS’a nie odwracając naszej uwagi od prowadzenia pojazdu. Jest to wygodna i bezpieczniejsza opcja udogadniania sobie czasu spędzonego w samochodzie. Jeśli zamiast na drogę zerkasz co chwilę na swojego iPhone’a to może warto zainwestować lub sprawdzić czy twój samochód jest wyposażony w CarPlay, który na pewno ułatwi i umili Ci podróż. 

Rekomendowane posty