Uszkodzony wyświetlacz iPhone – rodzaje i ich właściwości

Ekran zawsze był jednym z najdroższych elementów iPhone’a, a wraz z przejściem Apple na matrycę AMOLED jego koszt jeszcze bardziej wzrósł. W rezultacie wymiana uszkodzonego wyświetlacza kosztuje użytkowników jedną trzecią ceny detalicznej urządzenia, dlatego niezależne centra serwisowe zaczęły oferować wymianę ekranu wykorzystując przy tym tańszy zamiennik.

Ile kosztuje oryginalny wyświetlacz, a ile zamiennik?

Wspominaliśmy już, że często wymiana wyświetlacza na oryginał w nowszych modelach iPhone wiąże się z większymi kosztami, dlatego wiele osób decyduje się na tańszy zamiennik. Jak wygląda różnica w cenach wyświetlaczy? Przykładowo najwyższej klasy zamiennik LCD jest około 30% tańszy od oryginału.

Czym różni się zamiennik od oryginalnego wyświetlacza?

Zamiennik nigdy w 100% nie zastąpi nam oryginalnego wyświetlacza OLED. W czym możemy dostrzec różnice? Na przykład w nasyceniu kolorów, rozdzielczości, jasność spadnie o około 50 nitów w stosunku do podstawowych wskaźników. Jeśli chodzi o funkcjonalność jest ona zbliżona do oryginału. Dbasz o każdy najdrobniejszy szczegół? Odcień koloru jest dla Ciebie istotny? Zdecydowanie oryginalny wyświetlacz jest dla Ciebie. Podsumowując różnice są widoczne, ale kwestie wyboru pomiędzy oryginałem, a zamiennikiem pozostawiamy Wam.


(po lewej stronie oryginał, po prawej stronie zamiennik)

Rodzaje wyświetlaczy dla iPhone’a:
TFT to najprostsza i najtańsza wersja wyświetlacza IPS, który charakteryzuje się niską jasnością oraz różniącym się od oryginału kontrastem i nasyceniem kolorów.
IPS KOPIA – są to zamienniki wyższej klasy niż TFT. Posiadają lepsze właściwości, które przykładowo możemy zobaczyć w jakości obrazu.
IPS ORYGINAŁ – oryginalny wyświetlacz LCD występujący w modelach: iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5, iPhone 5S, iPhone 6, iPhone 6 Plus, iPhone 6S, iPhone 6S Plus, iPhone 7, iPhone 7 Plus, iPhone 8, iPhone 8 Plus.
SOFT OLED/HARD OLED – są to zamienniki, które oferują najlepszej jakości właściwości.
OLED – to „miękka” prawdziwa matryca AMOLED, która jest instalowana przez Apple. Oryginalny wyświetlacz, według wielu uważany za jeden z najlepszych ekranów w historii. Występuje w modelach: iPhone X, iPhone XS, iPhone XS MAX, iPhone 11, iPhone 11 Pro, iPhone 11 Pro

Czy warto inwestować w oryginalny wyświetlacz?

Naszym zdaniem warto. Mamy wtedy 100% pewności, że w naszym telefonie wszystkie podzespoły są oryginalne i nie musimy martwić się o różnice występujące w zamienniku. Często naprawa wyświetlacza wiąże się z dużymi kosztami, ale kto chciałby korzystać z iPhone’a z potłuczonym ekranem. Zamiennik jest dobrą alternatywą, którą warto rozważyć jeśli nie chcemy inwestować większej kwoty w nasz telefon. Różnice w kolorach, odcieniach i kontrastach są elementami, do których z czasem nasze oko się przyzwyczai. Pamiętajmy, że oryginał to oryginał.

Rekomendowane posty