Porównanie iPhone 12 i iPhone 12 Pro – który model warto kupić?

13 października Apple w końcu zaprezentowało światu tegoroczne modele iPhone’a 12. W tym roku gigant z Cupertino przygotował dla swoich użytkowników cztery nowe modele iPhone (iPhone 12 Mini, iPhone 12, iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max). W tym artykule przedstawimy Wam podobieństwa i różnice powyższych smartfonów dzięki czemu będziecie mogli z łatwością wybrać, który iPhone jest dla Was.

Podobieństwa i różnice

Zacznijmy od elementu, który najbardziej rzuca się w oczy, czyli wygląd nowego iPhone’a. W tym roku Apple postanowiło odmienić swojego flagowca, który znów przybrał „kanciaste” kształty, które pamiętamy z iPhone’a 5. Jeśli chodzi o dostępne kolory to iPhone 12 Mini i iPhone 12 (czarny, czerwony, zielony, niebieski, biały) oferują bardziej barwne możliwości w porównaniu do iPhone’a 12 Pro i iPhone’a 12 Pro Max (pacific blue, gold, silver, graphite).
Jedną z ważniejszych różnic dotyczących wyglądu i konstrukcji jest materiał, z którego wykonana jest obudowa. Apple wyposażyło „tańsze” modele w ramę aluminiową, a wersja Pro otrzymała ramę ze stali nierdzewnej.
Wszystkie modele tegorocznego iPhone’a zostały wyposażone w wyświetlacz Super Retina XDR (OLED) oraz każdy model ma grubość 7,4 mm.

Patrząc na przekątne wyświetlaczy nowych modeli możemy zauważyć, że Apple stworzyło najmniejszy oraz największy dotychczas telefon figurujący w swojej ofercie. iPhone 12 Mini ma zaledwie 5,4 cala i jest mniejszy od iPhone’a SE. Natomiast iPhone 12 Pro Max wyposażony jest w 6,7calowy wyświetlacz, który czyni go największym smartfonem w historii firmy.
Przejdźmy teraz do kwestii technicznych. Wszystkie modele iPhone’a zostały wyposażone w procesor A14 Bionic, który jest pierwszym komponentem stworzonym na bazie technologii 5 nm. Apple zapewnia, że najnowszy 6-rdzeniowy procesor będzie aż o 50% szybszy od swojego poprzednika (A13 Bionic). iPhone został również wyposażony w moduł obsługujący sieć 5G, która w idealnych warunkach ma zapewnić pobieranie danych na poziomie 4 GBps.
Jeśli chodzi o pamięć RAM to iPhone 12 Mini i iPhone 12 otrzymają 4GB pamięci, a iPhone 12 Pro i iPhone 12 Pro Max – 6GB.

Czas poruszyć temat dotyczący pojemności baterii, która przedstawia się następująco dla poszczególnych modeli:
* iPhone 12 Mini: 2,227 mAh
* iPhone 12: 2,775 mAh
* iPhone 12 Pro: 2,775 mAh
* iPhone 12 Pro Max: 3,687 mAh

iPhone 12 mini ma zapewnić pracę do 10 godzin strumieniowego przesyłania wideo, a iPhone 12 i iPhone 12 Pro – 11 godzin. IPhone 12 Pro Max powinien zapewnić najlepszą wytrzymałość. Producent ocenia jego możliwości na maksymalnie 12 godzin przesyłania strumieniowego.
W tej części zajmiemy się omówieniem nowych aparatów. iPhone 12 ma dwa aparaty po 12 megapikseli każdy: szerokokątny obiektyw ma jasną przysłonę f / 1,6, ultraszerokokątny ma przysłonę f / 2,4 i pole widzenia 120 stopni. Oba czujniki obsługują tryb nocny, który jest około 30% bardziej czuły w porównaniu do iPhone’a 11. Aparat ma również technologię Smart HDR 3 oraz wsparcie algorytmów uczenia maszynowego. Dzięki temu wszystkie nowe iPhone’y powinny być w stanie rozpoznawać sceny i elementy, takie jak twarze lub niebo. iPhone 12 Pro oraz iPhone 12 Pro Max oferują trzy aparaty. Są to: 12-megapikselowe obiektywy szerokokątne, teleobiektywy i ultraszerokie obiektywy.  Teleobiektyw o ogniskowej 52 mm oferuje teraz czterokrotny zoom optyczny. Wersja Pro będą oferuje również nagrywanie wideo z HDR-em w 10-bitach, co pozwala uchwycić aż 700 milionów kolorów, czyli 60 razy więcej niż w poprzedniej wersji. iPhone 12 Pro będzie też mógł nagrywać filmy w technologii Dolby Vision HDR w rozdzielczości 4K i 60 fpsach. Nowością, która będzie dostępna tylko i wyłącznie w wersji Pro jest czujnik LIDAR, który podobnie jak w iPadzie Pro posłuży do dodatkowych efektów AR (rozszerzona rzeczywistość). Apple twierdzi również, że skaner LIDAR będzie używany do pomocy w ustawianiu ostrości w warunkach słabego oświetlenia, dzięki czemu „autofokus” przy fotografowaniu w słabym świetle będzie do sześciu razy szybszy. 

Podsumowanie

Wybór między iPhonem 12, a iPhonem 12 Pro jest tak naprawdę wyborem pomiędzy aż czterema telefonami. Apple iPhone 12 i iPhone 12 Mini stanowią budżetową opcję, z nieco bardziej przystępnymi cenami i żywszymi kolorami obudowy. Tymczasem iPhone 12 Pro i Pro Max mają bardziej zaawansowane aparaty, większe wyświetlacze i unikalne kolory. Na szczęście wbrew temu, co sądzono przed konferencją każdy nowy model iPhone’a 12 został wyposażony w moduł sieci 5G, wszystkie smartfony Apple’a wyposażono również w ten sam szybki procesor A14 Bionic i ekrany Super Retina XDR (OLED). Tak więc wybór naprawdę zależy od potrzeb i preferencji, jeśli chodzi o rozmiar, cenę i aparaty.
Podejrzewamy, że iPhone 12 Mini zyska olbrzymią popularność ze względu na niewielki rozmiar, który dla wielu osób jest dużym atutem oraz przystępną cenę. iPhone 12 będzie wybierany zapewne przez osoby, którym zależy na odrobinę większym ekranie.
iPhone 12 Pro i iPhone 12 Pro Max to najpotężniejsze wersje posiadające aparat z niesamowitymi możliwościami, które docenią przede wszystkim profesjonalni fotografowie oraz filmowcy. Pod tym względem już wersja Pro będzie dobrym wyborem, jednak jeśli zależy Wam na naprawdę dużym wyświetlaczu to pozostaje Wam wybrać wersję Pro Max.

Rekomendowane posty