Jak działa system graficzny w MacBook’ach i jakie wstępują awarie z nim związane?

Coraz więcej artystów wybiera MacBook’a do swojej pracy. Muzycy, fotografowie czy architekci twierdzą, że Mac jest znacznie wygodniejszy niż laptop z systemem Windows. Jednak do produktywnej pracy nie wystarczy sam wygodny system, potrzebne są odpowiednie parametry komputera. W szczególności potężny adapter graficzny, który czasami może zawieść. W tym artykule omówimy funkcje systemów graficznych Mac, ich awarie i metody zapobiegania awariom. 
Jak w każdym komputerze, układ graficzny MacBooka jest jednostką funkcjonalną odpowiedzialną za przetwarzanie i wyświetlanie danych graficznych na ekranie urządzenia. Istnieją dwa rodzaje grafiki: zintegrowana i dyskretna.
Zintegrowana grafika zawsze była uważana za mniej produktywną, ponieważ jest to system wbudowany w procesor lub chipset.  MacBooki (z procesorem Intel Core i) są wyposażone w rdzeń graficzny wbudowany bezpośrednio w procesor. W takim przypadku pamięć wideo dla grafiki jest przydzielana z ogólnej pamięci RAM komputera.

Awarię grafiki może wywołać kilka czynników, z których najczęstszym jest przegrzanie MacBooka. Stałe, długotrwałe obciążenia grafiki w połączeniu z brakiem wentylacji komputera mogą prowadzić do uszkodzenia układu odpowiadającego za kartę graficzną. Dodatkowo trzeba pamiętać o regularnej konserwacji profilaktycznej układu chłodzenia czyli o czyszczeniu wentylatorów (wiatraków) i innych podzespołów czy wymianie pasty termicznej. Zalecamy przeprowadzanie takiego czyszczenia raz w roku, aby zapobiec problemom nie tylko z układem karty graficznej, ale z całym systemem.

Główne oznaki awarii karty graficznej:
* obraz na wyświetlaczu jest uszkodzony (kolorowe paski, kwadraty) lub jest całkowicie nieobecny
* podczas wykonywania wymagających zadań obraz jest zepsuty
* system operacyjny nie ładuje się (tylko biały ekran)
* komputer w ogóle nie reaguje na przycisk zasilania
* Pojawiło się okno Kernel Panic .

Wymiana chipa karty graficznej MacBooka jest ciężką, ryzykowną i kosztowną pracą, ponieważ wymaga specjalnego sprzętu i umiejętności. Jeśli zauważysz opisane powyżej problemy dotyczące swojego MacBooka – skontaktuj się ze specjalistami iRepair15 w celu uzyskania pomocy i diagnostyki problemu.

Rekomendowane posty